2019 TYT Sınav Başvuruları Ne Zaman?2019 TYT Sınavı Başvuru Kılavuzu İndirmek için Buraya Tıklayınız

2019 TYT Sınavı Başvurularını Gerçekleştirmek için Buraya Tıklayınız

Not: 2019 ÖSYS-TYT Başvuruları Nasıl Yapılacak? En sade şekliyle 2019 ÖSYS Başvuru Detaylarına Ulaşmak için Buraya Tıklayınız

ÖSYM Başkanlığı'nın açıklamış olduğu ÖSYM 2019 Sınav Takviminde TYT 2019 sınav tarihi 15 Haziran 2019 Cumartesi olarak belirtildi.2019 TYT Sınav Başvuru tarihleri 12 Şubat -6 Mart 2019 tarihleri arasında alınacak. geç başvuru tarihi ise 19 Mart 2019 ..

Üniversiteye girişin birinci basamağı olan TYT ile üniversiteye girişte ikinci basamağı oluşturan YKS başvuru ve sınav tarihleri açıklandı. TYT 15 Haziran 2019 Cumartesi günü yapılacak.TYT başvuruları Şubat ve Mart ayı başında ÖSYM’nin (http://www.osym.gov.tr) internet sitesinde yayınlanacak 2019 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Başvuru Kılavuzu’na göre alınacak. 2019 ÖSYS başvuru kılavuzu satışı yapılmayacağı için adaylar başvuru kılavuzuna belirtilen tarihlerde ÖSYM’nin yukarıda vermiş olduğumuz sitesinden erişebilecekler.

Peki,TYT başvurusu nasıl yapılır? TYT Başvuru durumları daha önceden ÖSYS'den birisine başvuru yapmış ve bilgilerinde herhangi bir değişiklik olmayanlar ile ilk defa ÖSYS Başvurusunda bulunan adaylara göre değişiklik gösteriyor.

Kısaca TYT 2019 Başvuru Aşamaları;

* Sınav ücretlerini belirtilen bankalara yatırınız.

* Yatırdığınız ücretin dekontuyla birlikte ÖSYM Sınav Merkezi‘ne gidiniz.

* ÖSYM Sınav Merkezi’nde TYT Başvuru Formu‘nu TYT Kılavuzu’na göre görevli eşliğinde doldurunuz.

* Doldurulan formu son kez kontrol ederek ÖSYM görevlisine onaylatınız.

TYT Aday Durumuna Göre Başvuru Aşamaları

Henüz mezun olmamış, son sınıf düzeyindeki adaylar başvurularını okullarının bağlı olduğu başvuru merkezine yapabiliyorlar.

Henüz mezun olmamış, son sınıf düzeyindeki adaylar başvurularını okullarının bağlı olduğu başvuru merkezine yapabiliyorlar.

Mezun olanlardan;

2015, 2016 ve 2017,2018 ÖSYM’den herhangi birine başvuruda bulunmamış olanlar ya da bu sınavlara başvurmuş olup öğrenim bilgilerinde değişiklik olmuş olanlar başvurularını istedikleri başvuru merkezine yapabiliyorlar.

2015, 2016 ve 2017 2018 ÖSYS’den herhangi birine ÖSYM merkezleri aracılığıyla başvurmuş ve öğrenim bilgilerinde bir değişiklik olmayanlar başvurularını herhangi bir başvuru merkezine ek olarak internet ortamından bireysel olarak da yapabiliyorlar.

Başvuru tarihleri arasında zorunlu askerlik görevinde olanlar, ağır hasta olanlar, tutuklu durumdakiler ve yurtdışında bulunanlar Ygs Sınav başvurularını posta aracılığıyla başvuru formlarını göndererek yapabiliyorlar.

2019 TYT Başvuru Ücretleri Ne Kadar?

Başvuru Ücretleri ÖSYM tarafından daha önceden belirtilen bankalara TYT Başvurusu’ndan önce yapılmaktadır.Sınav ücretleri her yıl sınavlarda farklılık göstermektedir.

Sınav ücreti daha önce 160 TL civarındaydı. Biz iki sınav için 120 TL almayı planlıyoruz. YGS’de 60 TL, LYS’nin her biri 40 TL idi. Bir öğrencinin cebinden yaklaşık 160 TL çıkıyordu. Şimdi daha az çıkacak.

TYT Başvuru Ücreti ve Yatırılacak Bankalar

Yatırılacak Bankalar:
T.C Ziraat Bankası,
Vakıfbank,
Halk Bankası,
Akbank,
Kuveyt Türk Katılım
TEB
DenizBank
PTT Şubeleri

Not: ÖSYM Sınav Merkezleri Ortaöğretim okul müdürlüklerini ve ÖSYM tarafından ayrıca görevlendirilen sınav koordinatörlüklerinin adlarıdır. Başvuru hakkında tüm bilgiler oradan alınmakta ve işlemler onlar aracılığıyla yapılmaktadır.

**ÖSYM Sınav Merkezlerini Görmek için BURAYA TIKLAYINIZ

Peki, TYT Başvuru İşlemi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

*2019 ÖSYM Aday Başvuru Formu
*Nüfus Cüzdanı (Ya da pasaport)
*Mezuniyet Diploması Örneği (mezun öğrenciler için)
*Diploma, transkript ( Yurt dışında okuyan öğrenciler için)
*Sağlık Kurulu Raporu Örneği ( Engelli öğrenciler için)

2018-ÖSYS Kendi Okulu Başvuru Merkezi Olan Son Sınıf Öğrencileri Hariç Diğer Adayların Başvuru Yapabilecekleri Başvuru Merkezlerinin Listesi (Kendi okulu Başvuru Merkezi olan son sınıf öğrencileri başvuru işlemlerini kendi okullarında yapacaklardır.)

TYT Kamu Spotu

2019 TYT Sınav Başvuruları Ne Zaman? yorumları

 • Image Description
  Misafir
  02.10.2014

  bu sınavın ücretleri aynı mı

 • Image Description
  Misafir
  11.10.2014

  Merhaba,

  Ben üniversite 3. sınıf öğrencisiyim. Sınava girmeyi düşünüyorum. Kazandığım okulu bir sene dondurup şuanda devam etmekte olduğum bölümü bitirme şansım var mı? Yada ilk üniversitenin 3 yılını çöpe atmamanın formülü nedir?

 • Image Description
  Misafir
  03.11.2014

  Hayur baska okula kayit yaptirdigin anada cift anadal falan yapmiyosan obur okuldan kaydin kalkiyo

 • Image Description
  Misafir
  14.11.2014

  at çöpe gitsin bitircem diye 1 sene daha başını ağrıtma

 • Image Description
  Misafir
  15.11.2014

  gittiğin okulda transkriptini verdiğinde bazı derslerden muaf olma şansın var diye biliyorum. araştırırsan netice alırsın

 • Image Description
  Misafir
  16.11.2014

  yapan arkadaşlarım var. ben de üniversitedeyim,aynı anda 2 üniversite okuma hakkımız zaten var,devamsızlık sıkıntı olmadığı sürece ikisine de devam edilebiliyor diye biliyorum. devamlılık esaslı öğretimin yanında açıköğretim okunabiliyor o kesin zaten.okulunuzun öğrenci işlerine ve bölüm başkanlığı sekreterlerine de sorarsanız daha ayrıntılı bilgi vereceklerdir. Çift Anadal Eğitimleri sonunda da 2 diploma alınabiliyor zaten. 3 yılınızı çöpe atmanıza gerek yok,öğrenci işleriyle ve okulunuzdaki danışmanınızla kesinlikle görüşmenizi tavsiye ederim.

 • Image Description
  Misafir
  24.11.2014

  kardeşim benim arkadaşım sınava girdikten sonra dondurdu işe yaramadı puanı tuttuğu halde yerleştirilmedi dondurma işe yarasa bile sınava girmeden önce dondurman lazım.

 • Image Description
  Misafir
  26.11.2014

  Kayıdını dondurduktan sonra istersen geri dönebilirsin kaldığın yerden devam edersin.okuduğun yılları değerlendirmek için aynı fakültede farklı bir bölümde okuyabilirsin aynı üniversitede veya başka denkliği olan bir üniversitede. İşletmeden iktisad a geçiş gibi veya makineden elektrik elektroniğe gibi

 • Image Description
  shafa karabıyık
  05.12.2014

  merhaba ben azerbaycandan kolej mezunuyum.bu sene ygs sınavına hazırlanıyorum.kolej diplomamla sınava gire bilirmiyim.türk vatandaşıyla evliyim.türkiye cumhuriyyeti vatandaşıyım.

 • Image Description
  Misafir
  15.12.2014

  Kazandıktan sonra dondurabilirsin . İstediğin zaman devam edebilirsin

 • Image Description
  Misafir
  15.12.2014

  Kazandığınız okulu yada şu anda okuduğunuz okulu dondurup ikisinden birisine devam edebiliyorsunuz sonucunda da biri bitince diğerine devam edebilme hakkınız var.
  2+4 mü 4+4 mü hatırlamıyorum ama bir tanesinde aynı anda okuma hakkımızda varmış -hem kendi okulunu hemde kazandığın okul aynı anda- yeni gelen bir düzenlemeymiş ayrıntılı bilgiyi okul hocalarınızdan alabilirsiniz(ben öyle yaptım).

 • Image Description
  Misafir
  17.12.2014

  Anadolu üniversitesinin ve istanbul universitesinin ikinci üniversite diye bir şeyleri var eylül gibi onlara başvuru yaparsan her ikisini de aynı anda okuyup bitirebilirsin iletişim için

 • Image Description
  Misafir
  18.12.2014

  Lise diploman şu an devam etmekte olduğun üniversitede olduğu için sınav başvurusunu kaydını sildirmeden yapamıyorsun. Yani bahsettiğin gibi bir çözüm yolu mevcut değil

 • Image Description
  Misafir
  21.12.2014

  Ben 2014 YGS sınavının başvuru tarihini kaçırdğm için bir sene kaybettim siz siz olun tarihleri takip edin

 • Image Description
  Misafir
  24.12.2014

  Okulu dondurmana gerek yok sınava gir, yeni Üniversite'ne kayıt yaptır sonra 4. Sınıfı bitir bir sonraki sene harcı yatırıp diğerine devam et.
  Eğer zamanında üniversite kayıtlarını ailen değilde kendin yapsaydın bilirdin bunları

TYT